Polish English German Slovak Ukrainian

Zjazd Instruktorów IDA Germany w Polsce - Kiekrz_X.2019 r.


2019.10.05 Zjazd IDA 89

 

Zjazd Instruktorów IDA Germany w Polsce

 

w dniach  04 - 06.10.2019 r.

w Kiekrzu

 

 

 

Kolejny Zjazd Instruktorów IDA Germany w Polsce orgaznizowany w dniach 04 – 06.10.2019 r. już za nami!

 

 2019.10.05 Zjazd IDA 40

Miejscem obrad była baza Klubu Płetwonurków LOK DELFIN w Poznaniu, mieszcząca się w Poznaniu, ul. Nad Jeziorem 120. Kiekrz przywitał nas chłodnym jesiennym deszczem, jednak ponura pogada nas nie zniechęciła.

 

 

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 3

 

Tym razem Zjazd postanowiono rozpocząć nieco inaczej i w piątkowe popołudnie udaliśmy się do komory hiperbarycznej zlokalizowanej w Poznaniu. Tam przeszliśmy wstępną ocenę lekarza kwalifikującego nas do komory.

 

 

 

 

Ocena stanu zdrowia była niezbędna, planowaliśmy bowiem tzw. „głębokie nurkowanie”, czyli ekspozycję sprężeniową dla ciśnienia odpowiadającego  głębokości 50 m. Była to niepowtarzalna okazja, aby w bezpiecznych warunkach sprawdzić reakcję organizmu przy takiej głębokości. W trakcie pobytu w komorze sprawdziliśmy indywidualnie swój organizm i zachowania przy ekstremalnych obciążeniach uczestników. Przeprowadziliśmy wizualne doświadczenie (z balonikiem), aby sprawdzić jakie zmiany zachodzą w organiźmie płetwonurka w trakcie zanurzania i wynurzania.

2019.10.05 Zjazd IDA 88

 

 

 

Zgodnie z  planem „zanurzyliśmy” się na 50m,  co dla niektórych z nas było uwieńczeniem sezonu nurkowego 2019, a dla innych tylko kolejnym etapem w sezonie.

 

 

 

Nie był to jednak koniec atrakcji, ponieważ jeszcze tego samego dnia wygospodarowaliśmy czas na rozmowy, wymianę doświadczeń i okraszanie tego wszystkiego osobistymi anegdotami oraz zabawnymi zdarzeniami z jakimi mieliśmy do czynienia pod wodą i nie tylko.

 

 2019.10.05 Zjazd IDA 61

Sobota z kolei, była dniem szkoleń i prezentacji, miedzy innymi o schorzeniach ucha i zatok przynosowych w aspekcie nurkowania jako najczęstszych objawów urazu ciśnieniowego. Dowidzieliśmy się o wielu ciekawych zależnościach pomiędzy urazami, stanem zdrowia naszego organizmu i różnego rodzaju wypadkami. Wykład prowadził kolega Piotr Siermontowski.

 

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 26


Po tym wykładzie kolega Michał Piechocki zabrał nas w świat głębokich nurkowań, przy okazji omawiania tematu Rebreatherów w nurkowaniach. Poczuliśmy  w trakcie tych wykładów niesamowitą pasję Michała do nurkowań poniżej 100 m.

 

 

 

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 77 

Adam Łoszewski z kolei, w niezwykle prosty i logiczny sposób przypomniał nam zasady przechowywania, napraw i konserwacji suchych kombinezonów, co było super powtórką wiedzy z tego zakresu.

 

 

 

 

 

 

Ciekawym doświadczeniem był również wykład Andrzeja Ratajczaka, który omówił  problemy lęk2019.10.05 Zjazd IDA 15u w psychologicznym funkcjonowaniu u płetwonurków. W miarę postępu techniki i medycyny nurkowanie stało się sportem łatwo dostępnym i bardzo powszechnym, jednakże jak zauważył kolega Andrzej, dla wielu osób przygotowanie psychologiczne do tego sportu nie jest wystarczające, gdyż stres towarzyszący nurkowaniu jest „niewidzialnym” czynnikiem stojącym za większością wypadków nurkowych. Przypomniał nam również, że  zadaniem instruktora jest między innymi pomoc w rozwiązywaniu problemów na jakie napotyka nurek, szczególnie początkujący. Wskazał na ważną umiejętność instruktora jaką jest wnikliwa obserwacja zachowania i szybkie rozpoznawanie objawów stresu u nurka. Umiejętność ta może być rozwinięta jedynie wtedy, gdy instruktor osiągnie wysoki poziom odpowiedzialności, pewności siebie, empatii i doświadczenia w różnych warunkach.

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 77

 

 

Na zakończenie sesji wykładowej, kol. Bogdan Raducha przedstawił zaganienia związane nowym wyzwaniem dla instruktorów jakim jest RODO oraz nowe obowiązki wynikające z tego rozporządzenia.

 

 

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 11

 

Podsumowując pierwszy dzień szkoleń – każdy z nas miał okazję dowiedzieć się czegoś 

Po prezentacjach mogliśmy się rozluźnić i zwyczajnie dobrze bawić w swoim towarzystwie.nowego, dodać coś od siebie i zadać dodatkowe pytania. Mimo poważnych niekiedy tematów dobre humory nas nie opuszczały.

 

 

2019.10.05 Zjazd IDA 89

 

 

„Wszystko co dobre szybko niestety się kończy” i w niedzielę przyszedł czas na pożegnania. Z niektórymi zobaczymy się dopiero za rok. Mamy nadzieję, że w 2020 roku spotkamy się ponownie, w co najmniej niezmnienionym gronie, a po cichu liczmy też na nowe twarze!

 

zapraszamy do galerii zdjęć