Polish English German Slovak Ukrainian

COVID-19: Rekomendacje DAN Europe_III.2020 r.


202003 COVID 19 rekomendacje DAN

 

COVID-19:  Rekomendacje DAN EUROPE

- zapobiegania zakażeniu dla społeczności nurkowej

 BĄDŹ BEZPIECZNY: PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONY PRZED NOWYM CORONAVIRUSEM

 

 

 

 

Zalecenia prewencyjne dla naszej społeczności nurkowej

 

Chcemy, żebyś był bezpieczny. Oto kilka podstawowych środków ochrony przed koronaawirusem oraz użyteczne wskazówki, jak prawidłowo dezynfekować sprzęt nurkowy

 

---------------------------------------------

07/05/2020 - Aktualizacja

 

BĄDŹ BEZPIECZNY: PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONY PRZED NOWYM CORONAVIRUSEM


W świetle pojawienia się nowego koronawirusa (COVID-19) zespół medyczny DAN Europe sugeruje, abyś dbał o swoje zdrowie, a także chronił innych, przestrzegając kilku podstawowych zaleceń:

 - Często myj ręce

 - Zachowaj fizyczną odległość w kontaktach międzyludzkich

 - Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

 - Stosuj ochronę dróg oddechowych

 - Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, wcześnie zasięgnij pomocy medycznej

 - Bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego lekarza

Sytuacja epidemiologiczna stale się zmienia.

Bądź na bieżąco w zakresie nowych osiągnięć i dowiedz się o wszystkich środkach ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi na stronie internetowej WHO lub zapoznaj się z zasobami udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia w twoim kraju zamieszkania.

 

WŁAŚCIWIE DEZYNFEKUJ SWÓJ SPRZĘT NUROWY


Nadal nie przeprowadzono szczegółowych testów dotyczących przetrwania wirusa SARS-CoV-2 na sprzęcie do nurkowania, zwłaszcza w przypadku, gdy ma on wgłębienia lub elementy gwintowane. W związku z tym konieczne jest, aby sprzęt do nurkowania był po użyciu dezynfekowany w celu neutralizacji wirusa. Niektóre produkty, takie jak czwartorzędowe związki amoniowe, są skuteczne i wysoce kompatybilne z typowymi materiałami sprzętu nurkowego (guma, neopren, tworzywa sztuczne, metal itp.), niezależnie od tego, jak trudne są do pozyskania lub szkodliwe dla środowiska morskiego. Inne produkty, takie jak wybielacze (podchloryn sodu), są łatwiejsze do znalezienia i tańsze, ale muszą być używane zgodnie z wytycznymi dla COVID-19. Istnieją również inne produkty (EW80, Virkon S itp.), powszechnie stosowane przez nurków, które okazały się skuteczne przeciwko wirusowi.

W Stanach Zjednoczonych, EPA (Environmental Protection Agency) dostarcza listę środków dezynfekcyjnych skutecznych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W Europie ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) opublikowało pewne wytyczne.

Niezależnie od wybranych składników aktywnych lub metody dezynfekcji, niezwykle ważne jest, aby skuteczność środka przeciwko nowemu koronawirusowi była udowodniona.

Podchloryn sodu

Powszechnie stosowany wybielacz, sprzedawany pod różnymi markami i ze zmiennym udziałem procentowym (5-10%) jego aktywnego składnika, podchlorynu sodu, jest jednym z produktów zdolnych do neutralizacji wirusa. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę produktu, sprawdzić zawartość procentową składnika aktywnego i rozcieńczyć go w wodzie w odpowiedniej proporcji. Najnowsze badania naukowe sugerują rozcieńczenie wybielacza 1:50 zawierającego 5% podchlorynu sodu (stężenie 0,1% lub 1000 ppm składnika aktywnego), przy całkowitym zanurzeniu przedmiotów na co najmniej 5 minut.

Oto praktyczny przykład jak rozcieńczyć produkt w wodzie, aby otrzymać 5 litrów roztworu zawierającego 0,1% składnika aktywnego:

 • 5% wybielacz na bazie podchlorynu sodu // 100 ml produktu na 4900 ml wody,lub
 • 10% wybielacz na bazie podchlorynu sodu // 50 ml produktu na 4950 ml wody

 

Środki ostrożności:

 - Przeprowadzaj operacje dezynfekcji w rękawicach, masce i środkach ochrony oczu

 - Mieszaj roztwory w dobrze wentylowanych pomieszczeniach

 - Przygotuj roztwory przy użyciu zimnej wody, ponieważ ciepła woda uszkadza składnik aktywny

 - Nigdy nie mieszaj wybielacza z innymi produktami lub chemikaliami

 - Unikaj rozprysków podczas czyszczenia

 - Spłukuj świeżą wodą i pozostaw do wyschnięcia przed użyciem

 

 

---------------------------------------------

11/03/2020 - Aktualizacja

 

202003 COVID 19 rekomendacje DAN 01

W świetle pojawienia się nowego koronawirusa (COVID-19) zespół medyczny DAN Europe sugeruje, abyś dbał o swoje zdrowie, a także chronił innych, przestrzegając kilku podstawowych zaleceń:

 

 • Często myj ręce
 • Zachowaj fizyczną odległość w kontaktach międzyludzkich
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
 • Stosuj ochronę dróg oddechowych
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, wcześnie zasięgnij pomocy medycznej
 • Bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego lekarza

 

Sytuacja epidemiologiczna stale się zmienia.

 

Bądź na bieżąco w zakresie nowych osiągnięć i dowiedz się o wszystkich środkach ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi na stronie internetowej WHO lub zapoznaj się z zasobami udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia w twoim kraju zamieszkania.

 

 

WŁAŚCIWIE DEZYNFEKUJ SWÓJ SPRZĘT NUROWY

 


W związku z wybuchem COVID-19, w środowisku nurkowym pojawiły się pytania dotyczące przenoszenia chorób podczas korzystania z wypożyczanego sprzętu.

Mając na uwadze zagrożenie związane z koronowirusem, nurkowie chcą wiedzieć, jakie środki ostrożności mogą podjąć przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby. Wstępne informacje sugerują, że nowy koronawirus może przetrwać kilka godzin na różnych powierzchniach.

 

W każdym przypadku najważniejsze jest właściwe odkażanie sprzętu, w szczególności:

 - drugi stopień automatu/ustnik

 - fajka

 - ustnik inflatora BCD

 - wnętrze maski


Pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Domowe środki czyszczące są równie skuteczne przeciwko COVID-19, jak i przeciwko zwykłym wirusom przeziębienia i grypy. W związku z tym zalecamy stosowanie 1% roztworu wodnego podchlorynu sodu (wybielacza) o czasie stosowania > 15 minut, uważając, aby roztwór osiągnął każdą dezynfekowaną część (całkowite zanurzenie). Należy używać produktu zgodnie z instrukcjami producenta i spłukać świeżą wodą.
 • W przypadku powierzchni użytkowych (stoły, uchwyty, przełączniki, krzesła itp.) zalecamy stosowanie wyłącznie produktów zatwierdzonych do dezynfekcji powierzchni, takich jak dedykowane spraye, ściereczki lub odpowiednie środki dezynfekujące.


Pamiętaj:

 • Produkty, które są powszechnie stosowane do czyszczenia sprzętu nurkowego, takie jak płyny antybakteryjne i chlorheksydyny, płyny lub spraye do płukania jamy ustnej, są nieskuteczne w stosunku do koronawirusa.
 • Nie ma dowodów na to, że stosowanie gorącej wody z mydłem jest skuteczne w odniesieniu do dezynfekcji, z wyjątkiem temperatur > 40°C i czasów aplikacji > 20 minut (np. pranie w pralce).
 • Stosowanie zatwierdzonych produktów do dezynfekcji powierzchni, takich jak spraye, ściereczki itp., z procedurami innymi niż całkowite zanurzenie w roztworze podchlorynu sodu, jak wskazano powyżej, nie gwarantuje dezynfekcji sprzętu do nurkowania.

 

WHO (World Health Organization)