Polish English German Slovak Ukrainian

Zalecenia dla nurków po przejściu zakażenia wirusem SARS-COV2_IV.2021 r.


covid 19 koronawirus 01

 

Obecnie nurkowanie, zwłaszcza lokalne, zaczyna być możliwe w wielu miejscach.

Zapoznaj się z zaleceniami dla nurków, którzy wracają do nurkowania po przejściu zakażenia wirusem SARS-COV2 lub Covid-19
  

 

 

 Prosimy zauważyć, że wytyczne dla nurków, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie mieli żadnych objawów oraz dla tych, u których pojawiły się objawy, ale nie musieli być hospitalizowani zostały uaktualnione od momentu wprowadzenia pierwszych zaleceń wczesną wiosną 2020 r.

Należy również pamiętać, że wytyczne i zalecenia mogą różnić się nieznacznie w zależności od kraju europejskiego. Zalecenia w danym państwie zostały stworzone, aby poradzić sobie z nieznaną wówczas formą choroby krążeniowo-oddechowej i nie można oczekiwać, że będą dokładnie takie same we wszystkich krajach i kulturach. Wszystkie jednak zalecają nurkom ostrożność.

 

Zalecenia:

*  Nurkowie, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na Covid-19, ale przeszli zakażenie całkowicie bezobjawowo powinni odczekać co najmniej 30 dni od pierwszego negatywnego testu zanim zgłoszą się badanie lekarskie określające, czy są zdolni do nurkowania (i zanim zaczną nurkować).

*  Nurkowie, u których wystąpiły objawy Covid-19 powinni odczekać co najmniej 30 dni od pierwszego negatywnego testu oraz dodatkowe 30 dni bez symptomów i objawów (czyli w sumie dwa miesiące) zanim zgłoszą się na badanie lekarskie kwalifikujące do nurkowania przeprowadzone przez specjalistę medycyny nurkowej.

*  Nurkowie, którzy zostali przyjęci do szpitala z płucnymi objawami i symptomami Covid-19 powinni odczekać co najmniej TRZY miesiące zanim zgłoszą się na badanie lekarskie kwalifikujące do nurkowania przeprowadzone lub koordynowane przez specjalistę medycyny nurkowej. Powinno ono obejmować pełne badanie czynności płuc (przynajmniej FVC, FEV1, PEF25-50-75, RV i FEV1 / FVC), test wysiłkowy z obwodowym pomiarem saturacji oraz tomografię komputerową płuc w wysokiej rozdzielczości, aby sprawdzić, czy płuca wróciły do normalnej wydolności.

*  Nurkowie, którzy byli hospitalizowani z powodu problemów z sercem związanych z COVID-19 powinni odczekać co najmniej TRZY miesiące zanim zgłoszą się na badanie lekarskie kwalifikujące do nurkowania przeprowadzone lub koordynowane przez specjalistę medycyny nurkowej. Powinno ono obejmować badanie serca, w tym echokardiografię i test wysiłkowy (elektrokardiografia wysiłkowa), aby sprawdzić, czy serce wróciło do normalnej wydolności.

przeczytaj cały artykuł DAN

 

 Zapoznaj się również z:  "Praktyczne doświadczenia lekarzy DAN Europe dotyczące nurkowaniapo zakażeniu koronawirusem"